ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4344185
*
nr 434 4185
Spegel
Empire-stil, höjd: 64
Utrop:
300 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 oktober 2006
kl 17:36:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/10 20:09:13
1
500 kr
22/10 23:10:43
2
800 kr
23/10 13:12:32
1
750 kr
23/10 13:14:05
1
1.000 kr
23/10 13:19:19
3
950 kr
23/10 15:07:19
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 434 4185
Spegel
Empire-stil, höjd: 64
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/10 20:09:13 | 1 | 500 kr |
22/10 23:10:43 | 2 | 800 kr |
23/10 13:12:32 | 1 | 750 kr |
23/10 13:14:05 | 1 | 1.000 kr |
23/10 13:19:19 | 3 | 950 kr |
23/10 15:07:19 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53